PAN JEZUS JUŻ SIĘ ZBLIŻA, JAK GO PRZYJMIEMY?

Najważniejsze wydarzenie w życiu dziecka w rodzinie chrześcijańskiej, to - po chrzcie świętym - Pierwsza Komunia święta. Mamy już kolejny rok, w którym rodzice i katecheci muszą się zmierzyć z „problemem” Pierwszej Komunii w czasie epidemii. Jak sprostać wymaganiom rodziców? Jak uspokoić rodzące się podziały? Jedni są „za”, inni „przeciw” decyzjom podjętym przez Kościół.

Każdy rodzic dziecka pierwszokomunijnego jest zobowiązany przekazać małemu człowiekowi, że Komunia święta to największe wydarzenie dzieciństwa. To wielkie Święto! Tego dnia pierwszy raz przyjmujemy do swojego serca prawdziwego Jezusa pod postacią Chleba.

Rozmowa z dzieckiem może mieć wpływ na jego wybór dalszego sposobu życia. Chrzest i Pierwsza Komunia święta to dopiero początek drogi dziecka do przyjaźni z Jezusem. Dziecko zawsze będzie potrzebowało ze strony najbliższych umocnienia w wierze, zachęty do systematycznego przystępowania do spowiedzi i przykładu uczestnictwa we Mszy świętej.

Drodzy Rodzice! Przy chrzcie dziecka podjęliście się obowiązku wychowania go w wierze. Przygotowanie do Pierwszej Komunii świętej odwołuje się do tego zobowiązania.

„Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego. I biorąc [dzieci] w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je” /Mk 10, 14-16/.

Niech Pierwsza Komunia święta stanie się szansą na pogłębienie przyjaźni z Bogiem dla całej rodziny.

Jadwiga Kulik